Šta jesti pre treninga?
Svi znamo da je jedini pravi put do fit izgleda – redovna fizička aktivnost. Ali, da bi naši napori i trud koje ulažemo u to imali maksimalne efekte, jako je važno i pravilno se hraniti i unositi dovoljno tečnosti. Na ovaj način, jedino ćemo dostići maksimalne rezultate i izgled kome stremimo. Šta jesti pre treninga je jedno od najčešćih pitanja.
Poznato je da je doručak najvažniji obrok u toku dana. Prema jednom članku, koji je objavio časopis Harvard Health, ljudi koji ne preskaču doručak smanjuju šansu da postanu gojazni, do obole od srčanih oboljenja i dijabetesa. Doručak nam osigurava dovoljne količine šećera, koje su telu potrebne da bismo imali dovoljno energije za rad mišića i mozga. Naročito je važno ne preskakati ga onih dana kada nam je trening u rasporedu, jer ćemo biti malaksali i bez energije. Ali, kao što je važno doručkovati, važno je i odabrati šta doručkovati. Ovde ćemo pokušati da vam praktičnim savetima i receptima pomognemo da pravilno isplanirate šta jesti pre treninga, kako bi izvukli maksimalne rezultate vežbanja.
- Umesto gotovih žitarica i kupljenog muslija, probajte sa ovsenim pahuljicama ili domaćom ovsenom kašom. Prelijte ih sa malo proteina – mlekom, jogurtom, kefirom, dodajte neke orašaste plodove, i eto izbalansiranog doručka koji će vam obezbediti dovoljno energije, i koji će sprečiti napade gladi i dodatno grickanje.
- Ako pak za doručak volite palačinke, zamenite belo brašno sa brašnom od punog zrna, u to umešajte malo sira i eto bolje i zdravije opcije.
- Ako ste tip koji za doručak voli tost, koristite hleb od punog zrna, pa mu dodajte neki protein: jaja, puter od kikirikija ili neki mlečni proizvod.
Znači, proteini i ugljeni hidrati koje unesemo pre treninga imaju veći uticaj na rast mišićne mase nego oni koje unesemo posle treninga. Uzimajte laganije obroke bogate ugljenim hidratima i proteinima oko 45 minuta pre treninga. Ujedno, ovaj obrok će sprečiti i sačuvati mišiće od razgradnje jer dok treniramo oni su u kataboličkom okruženju. Plus – pomoćiće nam pri oporavku posle treninga.
A sada, ono što svi volimo više od pukih „lekcija i pravila“, a to su – konkretni recepti.
- Banane. Bilo da jedete sveze ili pripremljene u šejku, odličan su izbor. Zdravkina preporuka su banana i mango smuti i sejk od banane, ali vi možete odabrati po svom ukusu.
- Ovsena kaša. Potrebno je: 50 g ovsenih pahuljica, 150 ml vode, 150 ml mleka, 1 manja slatka jabuka i brusnice. Priprema je krajnje jednostavna: Mleko, vodu i ovsene pahuljice sipajte u šerpu i stavite da se kuva na srednjoj temperaturi. Kada masa počne da se zgušnjava, dodajte iseckanu jabuku i brusnice u količini po želji. Sačekajte da proključa, pa kuvajte do željene gustine. Pospite brusnicama i ako volite, suvim grožđem.
- Proteinske palačinke: 120g brašna, 3 belanca, prstohvat soli, 1 kasika ulja, 250ml mleka. Umutiti testo od ovih sastojaka, ostaviti da odstoji oko 30 min pa peći palačinke na uobičajeni način. Filovati po ukusu.
- Grčki jogurt i hleb od celog zrna. Jedna zanimljivost: grčki jogurt sadrži u sebi skoro dva puta više proteina od običnog jogurta, a skoro duplo manje šećera. Ako niste intolerantni na laktozu, ovo je prava stvar za vas jer će vam dati mnogo energije a neće vam biti teško za želudac.
- Hleb od celog zrna premazite puterom od kikirikija, odozgo poređajte kolutove banane i pospite cimetom.
Nadam se da će vam ove ideje olakšati pravilno planiranje obroka i da će vas ohrabriti da eksperimentišete malo i sami kad razmišljate o tome šta jesti pre treninga. Imajte na umu da je svaki organizam priča za sebe i da nam svima prijaju različite stvari. Uglavnom, utvrdili smo da je kombinacija ugljenih hidrata i proteina definitivno najbolja za obrok koji ćete uneti pre treninga. Masti takođe mogu pozitivno uticati ali bi ih trebalo jesti bar 2 – 3 sata pre treniranja. Svakako ne zaboravite na doviljan unos tečnosti, kao i na ono što jedete posle treninga. Možemo vam dati i nekoliko ideja za šejkove posle treninga i obroke posle treninga.