Zdravi čajevi i njihove blagodeti

Poznato je u narodu da su čajevi prirodni lekovi koji se koriste kao prevencija i za lečenje raznih oboljenja. Moguće je kombinovanje čajeva kako bi efekti bili jači i delotvorniji. Najpoznatiji čajevi koji se koriste kao prirodni lekovi su čaj od kamilice, djumbira, zeleni čaj, čaj od uve, koprive ali postoje još mnoge vrste čajeva čije su blagodeti tek otkrivene.

1. Čaj od kamilice

Kamilica ima umirujuće dejstvo pa je koristi za ublažavanje stresa,
razdrazljivosti, nesanice i psihicke iscrpljenosti. Posebno se preporučuje deci. Kamilica se upotrebljava i kao prirodno sredstvo za negu lica. Dovoljno je jednom nedeljno umivati se čajem od kamilice i vaše lice osetiće promenu. Priprema se tako što se jedna kasičica čaja prelije sa 2 dl ključale vode i ostavi par minuta da odstoji. Pije se dok je topao. Ukoliko volite da pijete ledene čajeve, onda skuvajte čaj, sačekajte da se ohladi, dodajte limun i stavite u frizider. Najzdravije je piti ga bez šećera.

download

2. Zeleni čaj 

Najpoznatije dejstvo zelenog čaja je pomoć pri skidanju masnih naslaga, pa ga zbog toga često koriste gojazne osobe da bi skinule suvišne kilograme. Zeleni čaj se pije jer štiti od moždanog i srčanog udara tako što sprečava stvaranje krvnih ugrušaka.Zbog gorkog uskusa, pije se sa limunom ili pomorandžom.

images (2)

3. Čaj od koprive

Čaj od koprive stimuliše rad organa za varenje, pročišćava krv, jača imunitet, ubrzava metabolizam i pomaže pri lečenju jakih migrena. Koristi se za lečenje reumatskih bolova jer ima antibakterijsko, antivirusno i protivupalno dejstvo. Kopriva je poznata i po tome što utiče na zdravlje kostiju, jer je bogata kalcijumom. Lako se priprema. Kašiku korpive prelijte vrelom vodom, poklopite i sačekajte 5 do 10 minuta, pa procedite. Preporučuje se konzumiranje jednom dnevno da se ne dogodila iritacija želudca.

4. Čaj od uve

Čaj od uve se najčešće koristi protiv urinarnih unfekcija, upale bešike i prilikom bolova koji nastaju pokretanjem peska ili kamena u bubregu. Uva uspešno može da eliminiše prisustvo ešerihije koli. Za pripremu čaja se koriste listovi. Savet je da kupite čaj od celih osušenih listova uve. Priprema se tako što se sipaju dve kašičice suvih listića uve u šolju, a zatim se preliju ključalom vodom. Posle 30 minuta procedite čaj i pijte kada se prohladi. Uvin čaj možete piti 3 puta dnevno. Ovaj čaj se pije bez šećera, limuna ili meda.

5. Čaj od đumbirovog korena

Ovaj čaj pomaže pri lečenju jutarnje mučnine, poboljšava cirkulaciju, jača imunitet, leči prehladu, menstrualne grčeve i još mnogo toga. Bogat je vitaminima, ali treba biti umeren u ispijanju
čaja jer može doći do neželjenih dejstava. Svakako da utiče na poboljšanje celokupnog zdravlja, ali se ne preporučuje svakodnevna česta konzumacija. Priprema se tako što se opere koren djumbira i ostavi da se osuši. Zatim se iseče na tanke kolutove i prelije provrelom vodom. Ostavite da odstoji 5-15 minuta u zavisnosti od toga koliko želite da bude jak čaj.

gingembre4-2-

Svi čajevi se preporučuju bez šećera, ali ako ne volite ove ukuse ili images (1)ne pijete gorke napitke, izaberite limun ili med. Limun se preporučuje i sa vodom. Organizmu je veoma važan unos tečnosti, a ukoliko želite da obogatite vodu dodajte limun. Napravite sebi limunadu. Nijedan sok kupljen u marketu ne može da bude zdraviji i svežiji od limunade koju ste sami napravili. Ukoliko volite slatko i ne možete da zamislite čaj bez šećera, najbolja zamena je med. Med je veoma zdrav i preporučljivo ga je koristiti svakodnevno. Vaš čaj će dobiti vitamine a ukus će biti odličan. Zaboravićete šećer. Na taj način ćete smanjiti unos šećera, ali ćete doprineti ukusu čaja.

Vreme je za čaj. Uzivajte!